Ako skladovať oleje?

Článkov, ako skladovať za studena lisované oleje je neúrekom, a kedže sa asi nedá vymyslieť o tom nič nové, veľa z nich si nesú spoločné znaky – veľmi krátke alebo nevysvetlené závery. Takže si to prejdime trošku detailnejšie.

Čo vplýva na kvalitu skladovaných olejov? Samozrejme, nebavíme sa tu o spôsobe pestovania a spracovania suroviny, to je na iný článok, ale o tom, že máme pred sebou fľašu oleja a chceme, aby nám čo najdlhšie vydržal.

„Zakalenie“ pestrecového oleja v chladničke

Teplo

Ak sa spomína teplo pri olejoch, je potreba si uvedomiť, že to nie je len teplota nad 25 stupňov, ktorá sa najčastejšie uvádza pri odporúčaniach, ale za studena lisovaným olejom neprospieva ani chlad. Je pravdou, že pri teplotách nad 25 stupňov sa prudko zvyšuje aktivita procesu znehodnocovania oleja, a to až 4 – 8 násobne, takže olej, ktorý má spotrebu 12 mesiacov sa pobytom na kuchynskej linke znehodnotí už v priebehu 3 mesiacov. Na druhej strane chlad spôsobuje, že niektoré mastné kyseliny sa menia do tuhšieho skupenstva a tak sa „oddelia“ od, tekutej zložky. Menia sa tak vlastnosti celého oleja, ale hlavne ich schopnosť odolávať oxidačnému procesu. V neposlednom rade ide aj o praktickú vec – pokiaľ takýto olej vytiahnete z chladničky, budete čakať cca 30 minút, aby ste si mohli pokvapkať šalát?

Obal má chrániť výrobok

Svetlo

Svetlo, v procese znižovania kvality za studena lisovaných olejov, môžeme označiť ako „skratku – rýchlu cestu“, ako si znehodnotiť kvalitný olej. Svetlo vie urýchliť niektoré štiepne reakcie v oleji a spolu s teplom Vám „spracujú“ olej, aj keď sa ho ani nedotknete. Na druhej strane je to faktor, ktorý vieme takmer celkom eliminovať použitím nepriehľadných, resp. tmavých fliaš.

Vzduch

Vzduch – je všade a takmer za všetko môže. Je to tak trochu pravda, ale aj preto, že vzduch (resp. kyslík, ktorý „oxiduje“ potraviny) sa nachádza aj v samotnom oleji. Plnenie v ochrannej atmosfére, kedy je z oleja vzduch „vyhnaný“, je síce fajn, ale je to taký neprirodzený zásah do zloženia oleja. Po otvorení fľaše sa tam aj tak dostane. Výhodou na druhej strane je, že bez svetla a tepla je tento faktor síce vytrvalý, ale celkom pomalý. Aj preto je doba spotreby u väčšiny olejov cca 10 až 15 mesiacov.

Vek

Nič nie je večné, a pri olejoch za studena lisovaných to platí ešte viac. Aj keď sa budeme starať o olej najlepšie ako sa dá, po istom čase bude pre naše telo už nepožívateľný, a to nemám na mysli olej, ktorý páchne a štípe. Aj keď olej nevykazuje tieto znaky, môže byť pre náš organizmus už nestráviteľný, ba niekedy až toxický.
Doba, počas ktorej je za studena lisovaný olej zdraviu prospešný, priamo závisí od jeho zloženia a vyššie spomenutých faktorov. Pokiaľ ľanový olej ma dobu spotreby cca 3 mesiace, tak repkový môže mať až 12 mesiacov. Pre všetky oleje však platí, že starý olej radšej ekologicky zlikvidujte, ako keby ste riskovali zdravotné problémy.

Záverom, ako teda

Naše odporúčanie záverom znie: skladovať v tmavom skle, na tmavom mieste, pri teplote cca 8-10 stupňov a len do dátumu spotreby. Rozhodnutie kde to budete skladovať Vy necháme na Vás ….